Novi-logo-za-sajt---plavoNovi-logo-za-sajt---plavo
  • Početna
  • O Požegi
  • Aktuelno
  • Znamenitosti
  • Manifestacije
  • Ugostiteljski objekti
  • Seoski turizam
  • Važni telefoni
  • Plan grada
  • Multimedija
  • Kontakt
  • English
Novi-logo-za-sajt---plavo
Novi-logo-za-sajt---plavo

U Požegi postoji veliki broj sportskih terena, gradski stadion, sportska hala i veliki gradski bazen koji tokom leta koriste sportisti i naši sugrađani. Naši sportisti i svi koje vole sport su redovni korisnici sportske hale, kako za treninge, tako i za redovna takmičenja u okviru granskih sportskih saveza. Rukometni savez Srbije je redovan gost sa svojim mlađim selekcijama i kao organizator takmičenja u okviru EHF-a, bili smo domaćini nekoliko turnira međunarodnog značaja. Turnir regiona, završni turnir kvalifikacija za jedinstvenu juniorsku Ligu u okviru KS Srbija su održani kod nas, MOSI igre i za to smo dobili samo reči hvale, koje su ulaznica i za druga takmičenja u našem gradu. Gradski bazen je opremljen sistemom za automatsku kontrolu kvaliteta vode, ležaljkama i suncobranima, tuševima, kafe-restoranom, sve u cilju da našim posetiocima ponudimo što bolji kvalitet usluga. Vremena koja dolaze su prilika i obaveza da sve terene što više opremimo i ponudimo deci i starijima za što masovnije bavljenje sportom.

Destinacije: Blagaja (Ravni krš 844 m), Loret, Maljen (Kraljev sto, 1103 m)

Planinarenje je više od šetnje kroz prirodu. Osećamo, mirišemo i čujemo intenzivnije ono što nas okružuje. I u meri, u kojoj nas planinarenje prisiljava da usporimo, u toj meri i mi sami sebe bolje spoznajemo. Tako različita su iskustva koje omogućuje planinarenje, a i same staze koje nude jedinstvene panorame. Za ljubitelje planina, posebno za planinare, izviđače, istraživače, ferijalce, sportiste, planine na teritoriji Požege, sa svim svojim pogodnostima, pružaju izvanredne uslove tokom cele godine. Teritorija Opštine obuhvata područje između najvišeg vrha Maljena (Kraljev sto, 1103 m) na severu, Ovčara (985 m) i Kablara (889 m) na istoku, Krstaca (623 m) na jugoistoku, Klika (927 m) na jugu i Trešnjevice (635 m) na istoku, kao i Blagaja, (Ravni krš 844 m) na jugozapadu. Blagaja, Ravni krš se nalazi između Arilja, Požege i Sevojna. Najviši vrh se nalazi na 844 metra nadmorske visine i jedina je planina sa naše teritorije uneta u katalog planinara Srbije. Za planinare, izviđače, posebno ističemo atraktivnost kanjona reke Rzav, Đetinje, Skrapeža, Kamenice, prirodne rezervate u Tometinom Polju… Tu su formirane planinarske staze ka vrhu Blagaje i Loreta.

Šetnja kroz netaknutu prirodu – Strogi rezervati prirode Vražiji Vir i Čalački potok

Tometino Polje je pravo ime za predeo za pešačenje-planinarenje: Na ovim visoravnima ćete se osetiti
kao u raju za pešačenje – planinarenje – na ovim stazama možete se nauživati u prikazu raskošnih
planinskih livada, usamljenih jaruga i impozantnih visinskih udolina.
Tometino Polje ima blagu i prijatnu klimu, prosečna temperatura vazduha u toku leta ne prelazi 22°S,
dok zime obiluju snegom puna četiri meseca. Zbog svog dobrog geografskog položaja, do Tometinog
Polja dopiru vazdušne mase iz Mediterana koje se sukobljavaju sa vazdušnim masama Karpata i
Panonske nizije. Tometino Polje se može pohvaliti prelepom prirodom i čistim vazduhom sa visokom
koncentracijom kiseonika i negativnih jona. Prema istraživanjima Tometino Polje, zahvaljujući svom
položaju i klimatskim uslovima, predstavlja jedinstvenu vazdušnu banju u našem kraju, koja izuzetno
povoljno utiče na lečenje neurovegetativnih oboljenja, oboljenja krvi, pluća kao i poremećaja izazvanih stresom. Tometino Polje je poznato po livadama sa lepom mekom travom. U proleće livade ovog sela požute od najlepšeg planinskog cveta – narcisa. U Tometinom Polju postoje dva stroga rezervata prirode: Čalački potok, i Vražji vir. Četiri petine ove površine pokriveno je borovima, jelkama i bukvama, pri čemu drveće ovde raste, ostari i ugine, bez mešanja ljudi u prirodne zakone.

Na teritoriji opštine Požega zabeleženo je više od 170 vrsta ptica (u Srbiji se taj broj kreće oko 350), a lokacije koje su najpogodnije za posmatranje ptica su kanjon Rzava gde se može videti više vrsta ptica grabljivica i sova i požeška kotlina sa rekama Skrapež, Đetinja i Zapadna Morava gde se mogu posmatrati ptice vodenih staništa. Za posmatrače ptica je najzanimljivije područje Maljena i Tometinog Polja jer je to međunarodno značajno područje za ptice (IBA područje), a posebnu vrednost predstavlja prisustvo u gnezdilišnom periodu vrsta kao što su krstokljun, čižak, leganj, obični popić, ćubasta senica, obična crvenrepka, kos kamenjar, senica šljivarka i strnadica kamenjarka. Za neke od navedenih vrsta, vezanih za planinska područja i četinarske šume, to su jedini lokaliteti njihovog prisustva u severozapadnoj Srbiji tokom letnjeg perioda i samim tim granica rasprostranjenja. Na Maljenu se gnezdiveliki broj ptica grabljivica, a otvoreni tereni Tometinog Polja su njihovo lovište.

Na teritoriji opštine Požega nalaze se 2 biciklističke rute:
LUNOVO SELO–POŽEGA–ARILjE (ZS–G1)
Dužina: 24km
Putanja: Lunovo selo–Tvrdići–Zdravčići–Visibaba–Požega–Gorobilje–Nikolići–Viroštak-
Grdovići–Vrane–Arilje
Dužina rute: 24km
Visinska razlika: 89m
Ukupan uspon: 677m
Ukupan spust: 708m
Početak rute je u Lunovom selu, nadomak Užica. Put vodi kroz zaseok Tvrdići (Rujkića mehane), zatim kroz selo Zdravčići do sela Visibaba. Zatim vodi kroz Požegu, gde se u blizini železničke stanice nalazi jedinstven Muzej uzanih pruga, a odmah do njega postoji veće odmorište. U muzeju su stare lokomotive i vagoni, a među njima i najstarija lokomotiva napravljena na Balkanu 1882. godine. Staza se nastavlja ka Gorobilju (Lekovića most), naselju koje je nastalo nakon seobe Srba pod Arsenijem Čarnojevićem, o čemu svedoči i Crkva brvnara s početka 18. veka. Trasa dalje prolazi kroz zaseoke Nikolići i Viroštak, sve do sela Grdovići, gde je centar tekstilne industrije ariljske opštine. Preko sela Vrane, poznatog malinarskog kraja, stiže se do poslednje tačke rute, crkve Svetog Ahilija, zadužbine kralja Dragutina iz 13. veka u centru Arilja. Zbog male visinske razlike fizički ovaj put nije zahtevan. Podloga je asfalt, s tim da treba voditi računa jer veći deo trase vodi magistralnim putem.

PUT DAVNINA (ZS-POZG-PP1)
Dužina: 11,3km
Putanja: Požega–Pilatovačko polje–Prilipac
Dužina rute: 11,3km
Visinska razlika: 42m
Ukupan uspon: 402m
Ukupan spust: 399m
Početna tačka rute je Trg Slobode u centru Požege, udaljen 25 km od Užica, smešten između Skrapeža, Moravice i Đetinje. Ruta je dobila naziv „Put davnina“ jer u ovom kraju postoji više istorijskih spomenika. U selima Rasna, Vranjani i Roge su locirana arheološka nalazišta iz mlađeg kamenog doba, dok su u selima Rupeljevo, Godovik i Pilatovići pronađeni tragovi iz metalnog doba. U selu Gorobilje se nalazi Crkva Brvnara Jovana Krstitelja iz XVII veka, u čijoj porti se čuva antički rimski spomenik-žrtvenik. U selu Prilipcu postoji Crkva Rođenja Presvete Bogorodice iz XIV veka koja je poznata po manifestaciji “Slikarska kolonija” koja se održava svake godine na Malu Gospojinu. Staza vodi kroz naselja Budimka i Gasovi, do požeške petlje, odakle skreće ka naselju Vektra, mostom preko Moravice ka Maslaćima. Slede zaseoci: Čolića potok, Bajića (Jotića) potok, Bukvića potok i Kravarička reka, u čijoj se blizini, na jugoistočnoj strani kotline, nalazi manastir Prilipac (crkva rođenja Presvete Bogorodice). Poslednje tačke rute su Majdan i naselje Nikolići, gde se ova ruta sastavlja sa rutom ZS-G1 (Lunovo Selo–Požega–Arilje). Ruta je veoma lagana za vožnju i nije potrebna posebna pripremljenost.

© 2021. Turistička organizacija Požega